Czy przystawki Smart TV z systemem Android są bezpieczne?

smarttv

Nie można zatrzymać postępu technicznego, obejmuje on coraz więcej dziedzin naszego codziennego życia. Proszę tylko pomyśleć: kilka lat temu, aby uzyskać dostęp do Internetu, potrzebne były masywne komputery stacjonarne, a teraz ta możliwość jest dostępna w smartfonach, tabletach, a nawet w książkach elektronicznych!

Nie można było obejść i problemu strumieniowego przesyłania online, dostępnego w wielu inteligentnych telewizorach. Niektóre urządzenia są samodzielnym i oryginalnym produktem, a inne są używane jako podstawa systemu operacyjnego Android. Ale czy można ufać takim gadżetom? Jak dobrze szyfrują informacje? Czy cyberprzestępca może przechwycić dane użytkownika? Postarałem się bardziej szczegółowo zrozumieć ten problem.

Na tę myśl nasunęły mnie badania niemieckiego magazynu C'T, który badał bezpieczeństwo różnych przystawek Smart TV. Testowane moduły pochodziły od znanych marek: LG, Philips, Samsung i innych. Dziennikarze wydawnictwa przeprowadzili serię eksperymentów, próbowali złamać protokół SSL. Właśnie ten certyfikat bezpieczeństwa jest nieodłącznym atrybutem bezpiecznego połączenia HTTPS. Jak się okazało, wszystkie przystawki spokojnie reagują na zamianę protokołu.

W ten sposób badacze potrafili skompromitować system, potrafili rozpocząć przechwytywanie ruchu sieciowego z przystawki do serwera, a następnie odszyfrować pakiety informacji! Dziennikarzom udało się nawet uzyskać dostęp do loginów i haseł, które wcześniej wprowadzono do systemu. Wydawnictwo skontaktowało się z producentami przystawek do telewizorów. W odpowiedzi otrzymali obietnicę naprawienia wszystkich błędów w przyszłych wydaniach oprogramowania.

W mediach można przeczytać o skandalach związanych z ukrytym zbieraniem danych bezpośrednio przez producenta Smart TV! Podobne zarzuty zostały wniesione przeciwko LG i Samsungowi. Zebrane dane były wykorzystywane do stworzenia bazy danych użytkowników. Uważa się, że można to wykorzystać przy uruchamianiu tematycznej reklamy kontekstowej. Nie zaleca się odwiedzania witryn w tzw. otwartym Internecie za pomocą takich urządzeń, zwłaszcza jeśli nie korzystasz z Androida, ale korzystasz z własnego oprogramowania.

Poniżej przedstawiam podstawowe wskazówki dotyczące pracy z Smart TV:

  • Nie korzystaj ze stron internetowych, gdzie wymaga się wprowadzania danych osobowych. Na przykład nie należy wchodzić na własne konto systemu bankowego z inteligentnego urządzenia, ponieważ twoje hasło może zostać przechwycone. Użyj bezpiecznego połączenia HTTPS z przeglądarką mobilną lub przeglądarką komputera;
  • Nie odwiedzaj nieznanych stron, zamykaj wyskakujące okienka reklamowe i banery;
  • Zanim skorzystasz z przystawki, sprawdź legitymność Smart TV. Nawet jeśli to urządzenie działa w oparciu o system Android, może zawierać złośliwe programy. Dotyczy to w szczególności modeli od bezimiennych chińskich producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.